Demencja starcza to choroba, w wyniku której u pacjenta dochodzi do postępującego upośledzenia funkcji intelektualnych. Osoby chorujące na demencję borykają się z problemami z pamięcią, spowolnieniem myślenia oraz różnego rodzaju zaburzeniami zachowania. Jak rozpoznać demencję o starszego członka rodziny? Jakie są przyczyny choroby? Jak opiekować się pacjentem?
Czym jest demencja starcza?
Demencja starcza to schorzenie powodujące zmiany zwyrodnieniowe, degradacyjne oraz zanikowe różnych tkanek mózgu. De facto, pod pojęciem demencji starczej kryje się wiele różnych jednostek chorobowych, które charakteryzują się różnym rodzajem zmian degradacyjnych oraz ich zróżnicowanym umiejscowieniem. Demencją określa się m.in.: chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona czy chorobę Picka.
Skąd się bierze choroba?
Nie ma jednej przyczyny demencji. Choroba jest wywoływana przez różnego rodzaju zmiany neurodegradacyjne, które zachodzą w tkankach mózgu. W przypadku choroby Alzheimera jako bezpośrednią przyczynę uznaje się zaniki korowe mózgu, głównie w płatach skroniowych i ciemieniowych. Choroba może być wywoływana przez czynniki genetyczne, naturalne procesy starzenia, jak również pierwotne zmiany chorobowe, które sprzyjają występowaniu zmian neurodegradacyjnych.
Wśród czynników zwiększających ryzyko demencji wyróżnia się:
- wodogłowie,
- guzy mózgu,
- chorobę Creutzfeldta-Jacoba,
- krwiaki pourazowe,
- padaczkę,
- nieprawidłową dietę (w szczególności niedobory kwasu foliowego oraz witaminy B1),
- choroby tarczycy,
- choroby wątroby,
- nadużywanie alkoholu,
- przyjmowania niektórych leków.
Czym się objawia demencja starcza?
Pierwszym objawem demencji starczej jest zanik pamięci. Jest to objaw najczęściej obserwowany i identyfikowany przez otoczenie chorego. Dodatkowo, osoba cierpiąca na demencję starczą doświadcza problemów z orientacją w czasie i przestrzeni. Traci zdolność do uczenia się nowych rzeczy. Nie rozpoznaje rzeczy i osób. Nie jest w stanie właściwie ocenić sytuacji i na tej podstawie podjąć decyzji. Z czasem mogą występować trudności w mówieniu, problemy z liczeniem. Demencji starczej bardzo często towarzyszy drażliwość, agresja i stany lękowe.